לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

מאושר בסל תרבות ארצי י-יב

אבא'לה בוא ללונה פארק 1996

דוקומנטארי
76 ד'
תסריט ובימוי: ניצה גונן
הפקה: עדו בהט ושמואל וילוז'ני

הסרט מתאר מסע בפולין של השחקן שמוליק וילוז'ני ואביו מרדכי. מרדכי מעולם לא סיפר לילדיו על התלאות שעבר כילד בתקופת המלחמה. למרות השתיקה, עברה הטראומה של האב לבנו שמוליק וגרמה להתרחקות ולחומה ביניהם. למין ההתחלה מסתמן המסע גם כמסע נפש של האב והבן ויחסיהם הופכים להיות משוחררים וחמים.

אבאלה בוא ללונה פארק

מרדכי וילוז'ני, האב, אשר איבד את הוריו בשואה, חוזר בפעם הראשונה לפולין מאז היותו ילד בן חמש. הוא מנסה לאתר את מחוזות ילדותו ומתחקה אחר עקבות אביו באושוויץ. באופן מפתיע, דווקא הימצאותם על האדמה עליה התרחש האסון של האב, מאפשרת להם להצליח להשתחרר. האב - נפרד לראשונה מהוריו והבן - מצללי הטראומה הלא ידועה לו עד כה של האב.

בדרך הם רבים, מעלים שאלות על חייהם, מאשימים זה את זה. אבל לראשונה הם צוחקים ביחד, מתחבקים, מתנשקים ובוכים, מבינים לבסוף אחד את השני. הם מצליחים למצוא את האתרים בהם שיחק האב כילד ומתמודדים עם פולניה של היום. סיפור המסגרת של הסרט הוא מופע סטנד אפ של שמוליק וילוז'ני בו הוא מספר על המסע מנקודת תצפית מיוחדת לו ומאיר בכך את עולמו של בן הדור השני לשואה.

אין בסרט קטעי ארכיון מתקופת המלחמה ולא תיאור של הבן שמוליק את ילדותו. זהו סרט על אב ובן המנסים להבין כיצד עיצבה השואה את תסריט חייהם. הסרט שודר בערוץ 2 – רשת, בהוט ובערוץ פלאנט בצרפת. בין 2000 ל-2007. השתתף בפסטיבלים הבינלאומיים בשיקגו ובמונטריאול ב- 1996 ובפסטיבלים יהודיים. נושאי דיון: היחסים בתוך משפחה ניצולת שואה. תסריט החיים של בן הדור השני כמושפע מכך. מדינת ישראל כולה כבת הדור השני לשואה ובמה זה מתבטא במנטאליות ובהלך הרוחות שלה.