לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

מאושר משרד החינוך וסל תרבות ארצי ז-יב

חדש תשפא ניתן להזמין איל סלע בזום

במופע כלי נשיפה שונים בסגנונות מוזיקליים שונים. נשמה יהודית בסגנון המאה ה - 20 (מותאם גם לציבור דתי בדגש רחב על מוזיקה חסידית) 250 צופים

גלול מטה כדי לצפות ולהאזין בודיאו לוירטואוז בפעולה

מופע עטור שבחים, אנסמבל מיוחד המקשר בין סגנונות מוזיקלים שונים, ביניהם מוזיקת נשמה יהודית מזרח אירופאית,מוזיקה ערבית,מוזיקה מזרחית,מוזיקה פרסית, ג'אז, רוק ומוזיקה ישראלית בת זמננו. בתוכנית יודגמו כלי הנגינה על שימושם המיוחד במוסיקה האתנית ויוסברו הסגנונות והמקצבים השונים, ביניהם מוזיקה של עדות שונות שהעלו יהודים מארצות שונות לארץ והפכו לחלק מהמוסיקה הישראלית.

  • קלרינט שופר זורנה וסקסופון : אייל סלע
  • גיטרות : רמי יוסיפוב
  • גיטרה בס : גלעד אפרת
  • מערכת תופים : נור בר גורן/יגאל ברעם
איל סלע - מוסיקאי ומולטיאינסטרומנטליסט, בעל מוניטין בינלאומי, מהוירטואוזים הגדולים בז'אנר, הופיע בטקס פרס נובל לשלום 1996. מנגן בכלי נשיפה אתניים, מופיע ומקליט בכל העולם עם אמנים בולטים מופיע בנוסף עם עידן רייכל, אתי אנקרי ואמנים אחרים. נחשב לאחד מהנשפנים האתניים הבולטים בעולם כיום כאשר מאחוריו מספר אלבומים בהם הופיע כסולן. המופע ביסס את מעמדו כאחד המופעים המצליחים במערכת החינוך. המופע זוכה להצלחה רבתי גם בקרב בתי ספר מהזרם הדתי.

ועוד לקראת מופע חדש של אייל והרציונל מאחוריו כולל ריאיון עם האמן מופע חווייתי מלא קסם ועוצמה המחבר אותך לאווירה המיסטית והאנרגטית של הטקסים בהר מירון. חוויית האש, האנרגיה והחוויה הרוחנית מוגשות במוסיקה, באופוריית הריקוד האקסטטי ובמלל המחבר את סיפור ההר בדרך קלה וסוחפת. "הרבה לפני מדונה, אומר איל, אנשים נמשכו לדרך חייו הרוחנית של רשב"י, אושית הקבלה ומחברו של ספר הזוהר. במהלך השנים, מסורות מוסיקליות מטורקיה, מרוקו, יוון ואשכנז ניקוו אל תוך ליל ההילולות הזה וביחד יצרו מוסיקת עולם. הרפרטואר של מירון התגבש במשך מאות שנים ושאב מפיוטים מרוקאיים, מהכליזמר האשכנזי, מן המוסיקה הדרוזית ועוד. המוסיקה הזו מדהימה בעיני, הלכתי איתה שנים רבות 'בבטן' עד שהחלטתי ליצור ממנה פרוייקט. בעוד שההשפעות מן העולם הגיעו אל המירון, אני," אומר איל, "עשיתי דבר הפוך – לקחתי את המוסיקה מהמירון והחזרתי אותה אל העולם". המופע משלב בין לחנים מקוריים של איל סלע בהשראת הסגנון המולטי- אתני של ההילולות במירון והמוסיקה "המשוגעת" של ההר לבין הלחנים המסורתיים. במשך השנים התפתחה על ההר גם כוריאוגרפיה ייחודית שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם. המופע הינו בעצם חוויה אשר באמצעות המוסיקה, הטקסטים והריקוד סוחפת את הקהל ומזמינה אותו להתנסות באקסטזה הרוחנית והמיסטית של ההר. המופע מזמין את הקהל לבוא לראות, לחוות ולהיות חלק מהתנסות רחוקה-קרובה, השופכת אור מעט אחר על ההילולות בהר מירון.


אייל סלע, מוזיקאי רב תחומי וייחודי הופיע לאחרונה עם עידן רייכל, אתי אנקרי, יאיר דלאל, שם טוב לוי ואמנים נחשבים מחו"ל כמו עומר פארוק ורוס דיילי. כמתמחה באמנות הכליזמר, הוא ניגן בעברו גם בחתונות של המגזר הדתי וכך נחשף באופן בלתי אמצעי למנגינות שחסידויות מסוימות אוסרות להשמיע אותן לאנשים שמחוץ לדלת אמות החצר. כך, סלע שאב ממקור ראשון את סודות הניגונים השונים של המוסיקה היהודית. איל סלע הוא וירטואוז יוצא דופן במגוון כלי נשיפה ביניהם קלרינט תורכי, חליל במבוק הודי (בנסורי), חליל צד וזורנה ומרצה באקדמיה למוסיקה בירושלים על כלי נשיפה, על מוסיקה סופית, הודית ובלקנית.