לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

*קול הנשמה עם אייל סלע מאושר בסל תרבות ארצי גן-ו

חדש תשפא ניתן להזמין איל סלע בזום

מופע נוסף של אייל והלהקה לז-יב אייל סלע והכלייזמיקס

"עד לשמה והפוך" תוכנית מיוחדת גן-ג בתחתית הדף**

המופע "קול הנשמה" שם דגש על כלי נשיפה כגון: קלרינט, סקסופון, משרוקית אירית, זורנה, שופר, וההבדלים בין כלי נשיפה עם עלה וללא עלה. במהלך המופע נחשפים הילדים להיכרות עם סגנון הכלייזמר, מוזיקה יהודית עממית ממקומות שונים כגון אסיה, מזרח אירופה וישראל.

באמצעות כלי נשיפה שונים המשמשים ככלי סולני כל אחד בתורו, ממחיש המנחה-מנצח-נשפן-סולן את ההבדלים השונים והמבנה והמאפיינים השונים היוצרים קשר לסגנונות השונים של הביצוע.

המנחה מעביר הסברים הנוגעים ליצירות ולקטעים, כל זאת תוך כדי קטעי קישור המתייחסים לתוכן.
מנחה ומנצח איל סלע, אמן בעל ניסיון בינלאומי רב והכרה והערכה בעולם כמומחה לכלי הנשיפה המוצגים ומביא מניסיונו הרב ובאמצעות הרכב נגנים מהשורה הראשונה בתחום את המיטב לילדים.

מופע עטור שבחים, אנסמבל מיוחד המקשר בין מוסיקת נשמה יהודית מזרח אירופאית לבין מוסיקה מזרחית, ג'אז, רוק ומוסיקה ישראלית בת זמננו. בתוכנית יודגמו כלי הנגינה על שימושם המיוחד במוסיקה האתנית ויוסברו הסגנונות והמקצבים שהעלו איתן העדות השונות לארץ. ניגונים יהודים מארצות שונות עלו לארץ והפכו למוסיקה ישראלית.


אייל סלע, מוזיקאי רב תחומי וייחודי הופיע לאחרונה עם עידן רייכל, אתי אנקרי, יאיר דלאל, שם טוב לוי ואמנים נחשבים מחו"ל כמו עומר פארוק ורוס דיילי.

כמתמחה באמנות הכליזמר, הוא ניגן בעברו גם בחתונות של המגזר הדתי וכך נחשף באופן בלתי אמצעי למנגינות שחסידויות מסוימות אוסרות להשמיע אותן לאנשים שמחוץ לדלת אמות החצר. כך, סלע שאב ממקור ראשון את סודות הניגונים השונים של המוסיקה היהודית.

איל סלע הוא וירטואוז יוצא דופן במגוון כלי נשיפה ביניהם קלרינט תורכי, חליל במבוק הודי (בנסורי), חליל צד וזורנה ומרצה באקדמיה למוסיקה בירושלים על מוסיקה סופית, הודית ובלקנית.

היום הופיעו בבית ספרנו קבוצת נגנים שבראשה אייל סלע "קול הנשמה "
אייל ניגן בכמה כלי נשיפה ואיתו הופיעו , נגן קונטרבס, תופים וגיטרה.
ביה"ס ראה את ההופעה א-ג וד-ו . הקבוצה נתנה שתי הופעות שונות מותאמות לכל קבוצת גיל.
ההופעה היתה מרתקת ומעניינת מלווה בהסברים של אייל.
המורים והתלמידים יצאו נשכרים ומאוד נהנו.כל הכבוד!-נילי טישלר רכזת סל תרבות בי"ס חופי הגליל
לאייל סלע וחברי הרכב, "קול הנשמה", שלום רב.
ברצוני להודות לכם, בשמי ובשם ילדי ביה"ס וצוות המורים, על הופעתכם היום (10/11/13), בבית ספרנו.
נכון היה להכין שתי תכניות שונות, מותאמות לגילאי הילדים.
המופע לכיתות א', ב', ג'- היה מלווה בסיפור מסגרת נחמד שגרם לילדים לשמור על קשב גם בקטעי הנגינה המגוונים.
במופע השני, לכיתות ד', ה', ו' - הדגש היה יותר על כלי הנגינה ומגוון דרכי הפקת הצליל. בשיעור החלילית שנערך לאחר מכן, הילדים ניסו ואף הצליחו "לפרפר".


בשיחה שקיימתי עם חלק מהתלמידים, נאמר שבכדי להגיע לרמת נגינה כזו, צריכים לעבור דרך ארוכה של אימונים ותרגול בנגינה ושהאפקטים הם בעצם רק קישוט לנגינה הבסיסית והאיכותית.


אין ספק שמופע זה מוסיף ומעשיר את הוראת הנגינה היומיומית שנערכת בבית ספרנו ,זה שנים רבות. חשוב שהילדים יראו ויאזינו לנגנים מקצועיים וידעו לאן לשאוף.... ואתם דוגמא נפלאה לכך.


אורך המופע, בחירת הקטעים, ההגברה ובעיקר אתם, הייתם מצויינים.


הרבה הצלחה בהמשך דרככם
דורית ורמן, מורה למוסיקה ונגינה
ביה"ס "חופי הגליל", גשר-הזיו.

לקראת מופע חדש של אייל והרציונל מאחוריו כולל ריאיון עם האמן:

מופע חווייתי מלא קסם ועוצמה המחבר אותך לאווירה המיסטית והאנרגטית של הטקסים בהר מירון. חוויית האש, האנרגיה והחוויה הרוחנית מוגשות במוסיקה, באופוריית הריקוד האקסטטי ובמלל המחבר את סיפור ההר בדרך קלה וסוחפת.

"הרבה לפני מדונה", אומר איל, "אנשים נמשכו לדרך חייו הרוחנית של רשב"י, אושית הקבלה ומחברו של ספר הזוהר. במהלך השנים, מסורות מוסיקליות מטורקיה, מרוקו, יוון ואשכנז ניקוו אל תוך ליל ההילולות הזה וביחד יצרו מוסיקת עולם."

" הרפרטואר של מירון התגבש במשך מאות שנים ושאב מפיוטים מרוקאיים, מהכליזמר האשכנזי, מן המוסיקה הדרוזית ועוד.

המוסיקה הזו מדהימה בעיני, הלכתי איתה שנים רבות 'בבטן' עד שהחלטתי ליצור ממנה פרוייקט. בעוד שההשפעות מן העולם הגיעו אל המירון, אני," אומר איל, "עשיתי דבר הפוך – לקחתי את המוסיקה מהמירון והחזרתי אותה אל העולם".

המופע משלב בין לחנים מקוריים של איל סלע בהשראת הסגנון המולטי- אתני של ההילולות במירון והמוסיקה "המשוגעת" של ההר לבין הלחנים המסורתיים. במשך השנים התפתחה על ההר גם כוריאוגרפיה ייחודית שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם. המופע הינו בעצם חוויה אשר באמצעות המוסיקה, הטקסטים והריקוד סוחפת את הקהל ומזמינה אותו להתנסות באקסטזה הרוחנית והמיסטית של ההר. המופע מזמין את הקהל לבוא לראות, לחוות ולהיות חלק מהתנסות רחוקה-קרובה, השופכת אור מעט אחר על ההילולות בהר מירון.


איל סלע - מוסיקאי ומולטיאינסטרומנטליסט, בעל מוניטין בינלאומי, מהוירטואוזים הגדולים בז'אנר, הופיע בטקס פרס נובל לשלום 1996. מנגן בכלי נשיפה אתניים, מופיע ומקליט בכל העולם עם אמנים בולטים מופיע בנוסף עם עידן רייכל, אתי אנקרי ואמנים אחרים. נחשב לאחד מהנשפנים האתניים הבולטים בעולם כיום כאשר מאחוריו מספר אלבומים בהם הופיע כסולן.

** תכנית מיוחדת עד לשמה והפוך לשכבות גן-ג קטעי הנגינה וכלי הנשיפה השונים משובצים בתוך סיפור מסגרת על גחליליות ושיר הגחליליות.