לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

חדש!!! מפגשי סופר עם אורנה פילץ


מאושר בסל תרבות ארצי ג-ז
הדף בבנייה

אורנה פילץ
סופר/ת ילדים, יוצרת, מרצה ומנחת קבוצות. בוגרת ההיברו יוניון קולג' בירושלים ובעלת תואר שני בספרות השוואתית מאוניברסיטת תל אביב. ביצירותיה מחפשת ויוצרת חיבור בין המסורת היהודית לכאן ועכשיו. בעבר עשתה הנחייה של בתי מדרש והשתלמויות, וחיברה תכניות לימוד ביהדות. במפגשים עם התלמידים, מגרה את סקרנות התלמידים לסיפור המקראי וליצירה בגלל. קריאת ספר זו ממש מתנה, ובעידן המסכים לפעמים כל מה שצריך הוא התיווך הנכון לטקסט.

במפגש
אורנה פילץ משוחחת עם התלמידים על סיפרה "מרים, ספרי לי את" ונושאים שעולים, זהות ומגדר, חגים (פסח), תנ"ך ומורשת, הרפתקאות, ואחורי הקלעים של קריאת וכתיבת סיפורים. עולות השאלות למה לכתוב מחדש סיפור מהתורה? האם יש דמויות וסיפורים שמושכים את הילדים במיוחד? איך הופכים מספר פסוקים לספר? איך ממלאים את הפערים? אילו החלטות צריך לקבל? איך קופצים מדרגה מפרשנות של פסוקים לכתיבת סיפור חדש? נדבר על גיבורות בנות בתנ"ך ובחיים, על ילדות וילדים שכמעט ולא שומעים את הקול שלהם, על יציאה להרפתקאות בקריאה ובכתיבה.

אודות מרים, ספרי לי את
אורנה פילץ, מחברת הספר "את ואני, אמא ובת מצוה", התאהבה בדמותה של מרים אחות משה שהסיפור התנ"כי רק רומז עליה, והחליטה לספר לילדים את סיפור מצרים שלא הכרנו. סביב הפסוקים הבודדים בספר שמות המתארים את תפקידה של מרים בשמירה על משה בתיבה ואת מפגשה עם בת פרעה, מספר "מרים, ספרי לי את" את סיפור הולדת משה והצלתו מנקודת מבטה של מרים הילדה. השמירה על האח התינוק על גדת היאור מתוארת כיציאה להרפתקה מסוכנת, שהמפגש עם בת פרעה הוא שיאה.

מרים היא גיבורה צעירה שמתמודדת בחוכמה ובתעוזה עם הסכנה, וחוזרת למשפחתה ולעמה עם הישג ובשורה. מצד אחד היא "גדולה מהחיים", ומצד שני היא אחות גדולה ששומרת על אח שלה. היא גיבורה שמעוררת הזדהות והערכה. חיי העברים במצרים מקבלים משמעות ונחווים בבהירות בזכות הפרטים, החפצים, התיאורים, המקומות, היחסים. המקרא מתעורר לחיים ונראה קרוב מאד אלינו - לכאן ועכשיו. מלבד סיפורה של הילדה מרים מספר הספר על אמה, על המיילדות ועל בת פרעה. הוא מהווה הזדמנות ייחודית בלימוד התנ"ך וסיפורי החגים להתמקד בזהותן, פעולתן ותרומתן של הנשים שבזכותן יצאנו ממצרים.

הספר זכה במענק מפעל הפיס לספרות ילדים מקורית לשנת 2016, הופיע במצעד הספרים - רשימת הספרים המומלצים של משרד החינוך לשנת תשע"ז, קיבל ביקורות טובות בעיתונים ובאתרי ספרות הילדים (בין היתר בהארץ ספרים, בהפנקס ובנוריתה).
אורנה פילץ בויקיפדיה

פעילויות בעקבות הספר
מצגת למורים מטח
פעילות להורדה בעקבות המפגש דףדף


כתבה ב"הארץ" מאת שלומית כהן אסיף לחצו להגדלה
המלצה מאת אורה רזיאל רכזת פדגוגית ומורה לשפה הכפר הירוק לחצו להגדלה
המלצה מאת הילה טוכמר-משעלי לחצו להגדלה