לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

מפגשים עם הסופרת נועה רום מאושר לשכבות ה-ט נכלל בסל תרבות ארצי היצע נוסף


אודות נועה רום

נועה רום היא סופרת לנוער, מרצה , עורכת ספרותית , מחנכת ,עיתונאית ובעלת טור מצליח בYNET משפחה. עד כה פרסמה שמונה ספרים לנוער שזכו להצלחה גדולה. שניים מספריה נכנסו למצעד הספרים בבתי הספר. נכון לדצמבר 2018 היא עובדת על ספרה התשיעי.

למעלה מעשור נועה רום עוסקת בתחום התקשורת, חמש שנים הייתה כתבת בעיתון פנאי פלוס של ידיעות אחרונות וכן כתבה באתרים שונים בתחום המשפחה והנוער. הנחתה במשך שנתיים ברדיו קול נתניה 106 FM את תוכנית הרדיו שלה "נועה מדברת עם נוער" - תוכנית שבה שוחחה עם מאזינים ומאזינות על הנושאים המעסיקים את חייהם.

נועה רום בעלת תואר ראשון בתקשורת ומצטיינת דיקאן במכללה האקדמית נתניה ובעלת תעודת הוראה מסמינר הקיבוצים. בעבר עבדה בתחום החינוך בבתי ספר יסודיים עם התמקדות בתחום השפה, הייתה מחנכת , רכזת שפה ותרבות, ועשתה פרויקטים עם עולים חדשים.

המפגשים עם נועה רום עוסקים בנושאים המעסיקים בני נוער בגיל ההתבגרות , מעגלים חברתיים, חרם, יחסי הורים - מורים - תלמידים ועל אחורי הקלעים של יצירת ספריה.
על המפגש

אל עולם הספרים נמשכתי עוד כשהייתי ילדה קטנה, הם היו החברים הכי טובים שלי. הם היו המקום שאליו יכולתי לברוח כשהרגשתי בודדה, כשהיה לי קשה חברתית בלימודים, כשחשבתי שההורים שלי לא מבינים אותי .הדמויות בספרים הבינו לא כי תמיד הן היו דומות לי, כי הן היו שם מבלי לשפוט.

אני לא אשכח את היום כשגיליתי את הספר האסופית מאת הסופרת לוסי מוד מונטגומרי, על אן שרלי, ילדה אדומת שיער ומנומשת הנשלחת לאימוץ לאחר שהוריה נפטרו. הספר עוסק במהפך ובשינויים המתרחשים בחייה של אן ובסובבים אותה . אחת הסופרות החשובות לנוער, אסתר שטרייט-וורצל, כתבה ספרים שטלטלו את חיי, מכתבים לצופיה, אורי, אליפים ועוד.

הספרים שעליהם גדלתי משקפים גם את המציאות של היום וספריי עוסקים בהתבגרות שהיא לא תמיד קלה, נוגעים בנקודות הרגישות של החיים, התמודדות עם משבר במשפחה, הסתגלות ללימודים, מעברים ,תחושות ורגשות בגילאי ההתבגרות, הערכה עצמית, היחסים עם החברות ועם המשפחה. ושאלת השאלות –מי אני? זוהי תקופה מכוננת בחייהם, לא ילדים ועדיין לא מבוגרים, נוער ששואל, תוהה , חכם ונבון אך גם מבולבל.

במהלך ההרצאה אני מתייחסת לכוחה וחולשתה של הטכנולוגיה, עד כמה היא יכולה לקדם אותנו וכמה היא יכולה להיות מסוכנת, בספר סוגרים חשבון הדמות הראשית תום, עוברת חרם. משפט אחד שנכתב עליה ועל משקל גופה, על ידי מספר בנות הופך לכדור שלג שאף אחת לא רוצה לעצור. תום וחברתה הטובה (והיחידה) ג'רי, מנסות לבדן לעמוד מול מערכת שלא תמיד יודעת את התשובות , מול הורים שלא תמיד מבינים את חומרת העניין ובעיקר מול כיתה ששותקת. אני דנה עם התלמידים והתלמידות על נושא הביוש וחרם, הדרה של תלמידים ותלמידות, שואלת אותם ואיתם איך נוכל למנוע את החרם הבא, איך אפשר ליצור מעגלים חברתיים.

בחלק האחרון של המפגש יהיו תשובות לשאלות התלמידים לגבי אופן הכתיבה העבודה על הספרים, איך ספר נולד ועוד
רשימת ספרים
שם הספרשנת ההוצאהשם ההוצאהשכבות יעד סוגההערה
עד הבת מצווה זה יעבור 2008רימוניםה-זספרות נוערנכנס למצעד הספרים תש"ע
כמה שאת נהדרת2010רימוניםז-טספרות נוער 
תראו אותם2011רימוניםו-טספרות נוער 
נוגה2012רימוניםז-טספרות נוער 
החיים החדשים שלי : המעבר2013כתר/רימוניםז-טספרות נוער נכנס למצעד הספרים תשע"ה
החיים החדשים שלי : התסריט2014כתר/רימוניםז-טספרות נוער 
החיים החדשים שלי: הסיפור האמיתי2015כתר/רימוניםז-טספרות נוער 
סוגרים חשבון2017כתר/רימוניםו-טספרות נוערמתוך סדרת חברות

המלצות על הספר סוגרים חשבון
מקומוני שוקן: הסופרת ומבקרת הספרות מאירה גולדברג ברנע:

ספרים ספרות ועוד. בלוג המלצות בתחום הספרות של אביבה יובל. "נשאבתי לעולמן של הדמויות שלו, תלמידות כיתה ז' שהעולם נראה להן כמקום מאיים, ומצאתי את עצמי מלווה את האירועים השונים בחייהן כשאני מעורבת רגשית. משם שהכותבת של הספר הנוכחי נחנה במתת נדירה שהופכת מילים כתובות ליצירה ספרותית".
נוריתה : מבט אל ספרים וספרות בגובה העיניים "אומנם אין לי כבר ילדים קטנים בבית ספר, אך בכל זאת הספר הסעיר אותי. נוכחתי לדעת, איך הכול התקדם לרעה, איך הטכנולוגיה יכולה לפגוע. הסמרטפונים, פייסבוק, שיימינג ועוד. כואב הלב. ממליצה מאד על הספר. חייבים לקרוא מה זה עושה לילדים. מחכה לחלק הבא.
הקוראת עדי חייק: "...הייתי מפצירה בכל הורה והורה לקרוא ולנסות לראות מה עובר על בנו/בתו במהלך שנת הלימודים.כמו כן הייתי ממליצה על כל ילד וילד לקרוא אותו על מנת שכל ילד ילמד איך לא לעשות נזק לילד אחר ואולי כך הנוער ילמד ויתבגר ויפסיק לעשות חרם או כל תוכנית זדונית על ילד אחר. את הספר הזה הייתי מציעה לכל מורה בכיתה הקטנה והגדולה לתת לילדים לקרוא ולעשות עבודה על מנת לראות מה מעשה חרם יכול לעשות ואולי כך ילדים נוספים לא יחוו חרם או כל מעשה אלימות"