לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

ארץ ישראל בשנת 1913 סרט שצולם בשנת 1913 תיעודי הקהילה היהודית בארץ ישראל

סרט האנימציה הראשון שהופק בארץ:הרפתקאות גדי בן סוסי-1931

הפקה:ברוך אגדתי צייר: אריה נבון
תסריט:אביגדור המאיריתאריך יציאה לאקרנים:1931משך הקרנה:8 דקות בקירובשפת הסרט:עברית (כתוביות)

The Spielberg Jewish Film Archive - Ya'akov Ben Dov Father of

the Hebrew film
יעקב בן דב אבי הקולנוע העיבריThe Spielberg Jewish Film Archive - Agadati Screen of an Artist

החלוץ. כרזת הסרט

מימין למטה:הבול של קולנוע עדן

''

קולנוע עדן (בעבר: ראינוע עדן) הוא הראינוע הראשון של תל אביב, שבסוף שנות העשרים, הפך לקולנוע. בניין הקולנוע מצוי בתחילת רחוב לילינבלום בנווה צדק. הקולנוע כלל שני אולמות: תחילה נבנה אולם עם גג (אולם החורף) וכעבור שנים אחדות נוסף אולם הקיץ (חסר גג, שבו הוקרנו הסרטים תחת כיפת השמים). בכל אולם היו 800 מקומות ישיבה. תחילתו של קולנוע עדן היה ב-22 באוגוסט 1914 עת הציע משה אברבנאל להקים בתל אביב הקטנה בית ראינוע. הרעיון לא התקבל בתחילה - ועד תל אביב, שניהל את העיר התנגד לרעיון מאחר שהראינוע נחשב בעיניהם לתת-תרבות המונית. עם המעטים שתמכו ברעיון היה מרדכי וייסר. הוא נכנס לשותפות עם אברבנאל, ויחד בנו את ראינוע 'עדן', בפינת הרחובות לילינבלום ופינס שבשכונת נווה צדק. את השם "עדן" נתן הסופר ש. בן-ציון, (אביו של הצייר נחום גוטמן)שהיה חברו הטוב של וייסר. ב-1913 קיבלו אברבנאל ווייסר מוועד תל אביב זיכיון בלעדי להפעילו למשך שלוש עשרה שנים. הראינוע נחנך בסרט 'ימי פומפיאה האחרונים' והוקרנו בו בתחילת דרכו בעיקר סרטים רוסיים.ב-1921 הוקם אולם הקיץ.

ב-1923 נערכה בבית הראינוע הופעת האופרה הראשונה.

בשנת 1933 הופק בתקציב דל הסרט עודד הנודד" - סרט ראינוע, הנחשב לסרט העלילה האמנותי הראשון שהופק במימון פרטי ובכוחות מקומיים לקהל בארץ ישראל המנדטורית. . בגלל התקציב הדל נוצר "עודד הנודד" כסרט אילם, (אף על פי שסרטים עם קול כבר היו השוק בתקופתו.) . בארץ הוא זכה להצלחה ולביקורות טובות .הוא הוקרן מספר שבועות בפני אולמות מלאים בקולנוע "עדן" בתל אביב, בקולנוע "ציון" בירושלים, וכן בחיפה ובעוד יישובים בארץ.

עלילת הסרט מבוססת על סיפור של צבי ליבנה (ליברמן, 1891-1985), איש העלייה השנייה מנהלל (יצא באדר א' תרצ"ב כחוברת בת 36 עמודים בהוצאת "קופת הספר") . הסרט מספר על נער שיוצא לטיול עם בני כיתתו והולך לאיבוד. התסריט שונה בהרבה מהסיפור המקורי ובמרכזו: הנסיונות לחפש את עודד האובד בהרים. הוא בנוי לפי הז'אנר הידוע כ"סרט מסע"(רובינזון קרוזו ארצישראלי).

  • בימאי ומפיק: חיים הלחמי

  • תסריט: חיים הלחמי (ע"פ סיפור של צבי ליבנה)
  • צלם: נתן אקסלרוד
  • צייר (כיום נקרא: מעצב אמנותי או תפאורן): צבי גולדין
  • שחקנים: שמעון פובזנר, שמעון פינקל, שפרה אשמן, משה חורגל, מנחם גנסין, דבורה הלחמי, מיכאל קלינגר ומשה טאוויל.
  • אורך הסרט: 70 דקות (בקירוב)

פרטים על הספר ועל הסרט אפשר לקבל אצל רחל כפרי ליברמן במושב נהלל, בתו של צבי ליברמן כותב הספר ואחותו של עודד אשר לכבודו נכתב הספר. הספר עודד הנודד נכתב על בנו של הסופר ליברמן.


צוות זהר פילם - חיים הלחמי, אהרון סוטקר, יעקב היילפרין, צבי גולדין (גורן) ודבורה הלחמי

חברת ההפקה זהר פילם

'' הבול עודד הנודד '' עטיפת הספר עודד הנודד

על הספר והסופר מתוך אתר סימניה:

"כשיצא עודד עם כל ילדי הכפר קטניה לטיול לא העלה כלל בדעתו אילו מאורעות מוזרים ומשונים מחכים לו. רק לרגע ביקש להתבודד, על מנת לכתוב כמה שורות ביומנו, ואילו כשרצה לחזור אל חבריו מצא עצמו תועה ואובד. פרשת נדודיו שריתקה כבר עשרות אלפי קוראים, זכתה גם שיעשו סרט על פיה, שכן בלתי רגילה עד מאוד היא פרשת מאורעותיו של עודד הנודד.אותיות מנוקדות, תצלומים מהסרט.צבי לבנה ליברמן:1891-1985 יליד אוקראינה.ב-1912 עלה ארצה והיה פועל חקלאי בחדרה, סג'רה, דגניה ובמרחביה. ב-1917 הצטרף לקיבוץ גן שמואל. ב-1922 היה ממייסדי כפר נהלל. צבי ליבנה כתב כארבעים ספרי ילדים שהקיפו את כל קשת הנושאים היהודית והישראלית. מחיי היישוב ועד רומנים היסטוריים מקראיים.מספריו באתר:עודד הנודד(היה לסרט הקולנוע העלילתי הראשון בארץ).עלילות פוטי, הרפתקאותיו של דן, מבבל לירושלים, חלום השלושה, גבעת הילדים, הנוסע הקטן, דינה ותעלוליה, עמיחי ידיד כל חי, גדעון וחבריו, גד והגמד, שמשון בעלי החלומות, הגמדים האדומים, אברהם העברי, משה, בין שדה ויער, ועוד ועוד"

''

צילום: יפה רזיאל

''