לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

סל תרבות בישראל :החל משנות השמונים לאחר הסרת שיעורי מוזיקה, ציור ואומנות מליבת חינוך החובה של משרד החינוך לבתי הספר, תוך כוונה להגדיל את שעות הלימוד ותיגבור שיעורי האנגלית והחשבון, הוחלט במשרד החינוך על החלת תשלומי סל תרבות כתשלומי רשות מההורים, כדי לרכוש העשרה חלופית מתוך כוונה לפצות על הסרת השיעורים בתחומים אלו.

במשך השנים הוכח כי הסרת שיעורים אלו אינה בהכרח תורמת לשיפור ההישגים באנגלית ומתמטיקה ואולי להפך !!!

במבחני השוואה בין לאומיים אין לישראל מה להתגאות כשהיא נמצאת הרחק מאחור מאידך גם בנושא סל תרבות יש לנו מה לשפר ראה מסמך בן למעלה מ 100 עמודים של האיחוד האירופי העוסק בנושא. ואנו כמשרד דינמי שאינו קופא על שמריו ונאחז באידיאולוגיות ארכאיות ממשיכים ללמוד ליזום להפיק ולשכלל בעזרתם של אומנים, אנשי רוח, יוצרים, תלמידים, מורים, מנהלי בתי ספר ומחלקות חינוך ורכזי סלי תרבות בישראל ומודים לכל אלו שעושים את עבודתם מתוך חזון.

בהמשך לזאת, החל משנת הלמודים תשע"א, יעבוד סל תרבות שטראוס בשיתוף פעולה עם עמותת אב"י - אמנויות במה ישראלית, שמטרותיה העשרה וקידום בתחומי האמנות השונים למערכת החינוך. במסגרת עידוד העשרה רב-תחומית יוכלו רשויות מקומיות ובתי ספר שיהיו מעוניינים בכך ויעמדו בקריטריונים, לקבל סבסוד עד 20% (*) .

סל תרבות שטראוס החל את פעולותיו ב 1986 ב- 1990 עבר לת"א ובמשך למעלה מ-20 שנים הפקנו יזמנו כתבנו יצרנו בהצלחה רבתי והבאנו מאות רבות של אומנים ועשרות אלפי מופעים בשישה תחומי תרבות אל מערכת החינוך , במופעים צפו באומדן זהיר כשלושה מיליון תלמידים.

לאחר שנים רבות של צבירת מוניטין בתחום כיום סל תרבות שטראוס עובד בפריסה ארצית עם כל בתי הספר בישראל כולל המגזר הדתי חרדי ערבי דרוזי בדואי .

מטרותיו המוצהרות של סל תרבות שטראוס עולות בקנה אחד עם פירסומי משרד החינוך הנוגעות לתכנית סל תרבות מתוך הזדהות וביצוע הלכה למעשה אנו מביאים את הציטוט הבא מתוך פירסומי משרד החינוך באתר או"ח : "

 • פיתוח כישורי הערכה וטיפוח טעם אישי – ההיכרות עם אמנות טובה ומגוונת מעניקה לתלמיד אמות מידה להערכת יצירות אמנות, ומפתחת בו כישורי ביקורת בכלל.
 • פיתוח סובלנות וקשב לזולת – אמנות טובה מעניקה תמונת מציאות מורכבת ומעוררת מחשבה, שפתוחה לפרשנויות שונות. היא מזמנת לצופה אפשרות להבין את רגשותיו ואת נקודת ראותו של האחר, ובכך היא תורמת לפיתוח רגישות, סובלנות ואמפתיה.
 • הגברת מעורבות חברתית – הודות ליכולתה של האמנות לפתח רגישות לזולת, וכיוון שהיא משקפת לעיתים קרובות בעיות ותהליכים חברתיים -החשיפה לאמנות (ובמיוחד אמנות עכשווית) תורמת להגברת העניין בהוויה העכשווית. מתוך כך היא מעודדת את הצופה למעורבות במתרחש סביבו.
 • יצירת תשתית תרבותית משותפת – היכרות עם פניה הרבות של התרבות הישראלית מעשירה את השיח ההדדי בין הקבוצות הרבות המרכיבות את החברה הישראלית.
 • העשרה רוחנית – החשיפה לאמנות מפקיעה את הצופה מן החומרניות וההישגיות, ומטפחת את עולמו הרוחני- הרגשי והאינטלקטואלי גם יחד. היא מרחיבה את אופקיו ומעשירה את עולמו התרבותי. "

  בברכה, אבנר שטראוס

  - [ ترجم هذه الصفحة ] متوفر باللغات: ®Founded by Avner Strauss. Arts Education - Sal Tarubt Strauss

  מייסודו של אבנר שטראוס ترجم هذه الصفحة , ترجم هذه الصفحة

  אין בור ירא חטא, ולא עם הארץ חסיד. ולא הביישן למד, ולא הקפדן מלמד. ולא כל המרבה בסחורה, מחכים. ובמקום שאין אנשים, השתדל להיות איש." — הלל, מסכת אבות, ב', ו'

  (*) המבצע מוגבל בזמן עד 30 בנובמבר 2010 לעמותת אב"י שמורה הזכות לשנות את תנאי המבצע בכל עת)

  כל הזכויות שמורות לאבנר שטראוס, שטראוס מפעלי תרבות, אין להעתיק או להשתמש ללא רשות מפורשת מבעל הזכויות בכתב