לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

מפגשים עם כרמית גלבוע-מסע בצבעים , ספרות-אמנות-יצירה

ניתן להזמין דרך סל תרבות ארצי לשכבות ה-יב

ניתן להזמין דרך ניטו טק לספריות מפגש וסדנא

"מסע בצבעים" - הוא מפגש סוחף ומרחיב אופקים עם היוצרת הרב-תחומית, כרמית גלבוע, המספרת את סיפורו של תהליך מעורר השראה ומגשים שאיפות , תהליך שמהווה מימוש של היצירתיות שיש בתוכנו, והגשמה עצמית אמנותית. המפגש כולל את סיפורה האישי של כרמית גלבוע והדרך המרתקת שעברה מאמנית ומעצבת לסופרת מצליחה ומוערכת.

כרמית דנה במפגש בעקרונות מעולם האמנות והספרות והשילוב ביניהם. כמו כן, היא תסביר ותדגים כיצד יוצרים רעיון ראשוני של יצירה ספרותית משלב החשיבה ועד להוצאתה לאור, עם תהליכי היצירה ואחורי הקלעים של העשייה.

על כרמית גלבוע:

כרמית נולדה בהרצליה וכבר בהיותה בת שלוש התגלתה כילדת פלא בתחום האמנות הפלסטית. כשהיתה בת 11, נבחרה ללמוד בחוג ציור יוקרתי של אמנים מבוגרים, ושנה מאוחר יותר הציגה לראשונה בתערוכת אמנות בגלריה בהרצליה. במהלך עשרים השנים הבאות, עסקה ללא הרף באמנות פלסטית, פיסול וצילום. כמובן שבאופן טבעי, בחרה ללמוד עיצוב ואמנות בתיכון, שם העמיקה, בין השאר בתולדות האמנות והתאהבה בתחום. לאחר שירותה הצבאי, למדה עיצוב המוצר ותקשורת חזותית לתואר ראשון ובמקביל ליצירה בלתי פוסקת עבדה כארטדירקטורית במשרד פרסום מוביל. במרתף ביתה שבקדימה היא בנתה לה 'אטלייה'- סדנת אמן, שם היא מציירת - בעיקר פורטרטים בצבעי שמן ועוסקת ללא הרף בכתיבה יוצרת ובצילום.
"אמן מוכרח לצייר וסופר מוכרח לכתוב אם בסופו של דבר רצונו לחיות עם עצמו בשלום. מה שאדם יכול להיות, חובה עליו להיות." אברהם מאסלו

ספרים

שם הספרהוצאהשנהסוגההערה
ייעודו של דן – ההתגלות (1)עם עובד2012פנטזיה, מדע בדיוני לנוער 
ייעודו של דן – המסע הגלקטי (2)עם עובד2016פנטזיה, מדע בדיוני לנוער 
צדו המואר של הצלמדיה 10 הוצאה לאור2016פרוזה למבוגרים 
פולנטה ורעל : אסופת סיפורי אימה ומסתוריןהוצאת תן- פרויקט ספרות2016סיפורים קצריםהאסופה כוללת את הסיפור "פרדי ואנטון"
מצד לצדרימונים הוצאה לאור2019רומן לבני הנעורים 

"מסע בצבעים" - הרצאתה הסוחפת של היוצרת הרב-תחומית כרמית גלבוע,

מהווה השראה לבני הנוער השואפים לממש את היצירתיות שבהם ולהגשים את עצמם אמנותית. ההרצאה כוללת את סיפורה האישי של כרמית גלבוע והדרך המרתקת שעברה מאמנית ומעצבת לסופרת מצליחה ומוערכת. כרמית דנה בהרצאתה בעקרונות מעולם האמנות והספרות והשילוב ביניהם. כמו כן, היא תסביר ותדגים כיצד מוציאים רעיון ראשוני של יצירה ספרותית משלב החשיבה ועד להוצאתה לאור.
  • משך ההרצאה: 60 דק'.
  • אמצעים טכניים נדרשים: מקרן, מחשב נייד עם חיבור לדיסק און קי, מיקרופון

    אפשרויות הכנה למפגש:

  • דיון על הקשר בין ספרות לאמנות.
  • לקרוא מתוך הספרים של כרמית גלבוע: "ייעודו של דן" (ספר מהסדרה) ו"מצד לצד" ולקיים דיון עם התלמידים לקראת המפגש, קבלת השונה – על דמותה של אריה גיבורת הספר 'מצד לצד' ועל דמותו של דן, גיבור סדרת 'ייעודו של דן'.
  • לערוך דיון עם התלמידים בנושאי ספרות: מהו מוטיב ספרותי, אמצעים ספרותיים בפרוזה, מהו גיבור ספרותי – דוגמאות של גיבורים ספרותיים בספרות הקלאסית שהתלמידים מכירים.
  • דיון באחד או יותר מהנושאים הבאים: נושא המשפחה- ההורים ואנחנו, אהבה ראשונה, התמודדות עם משבר במשפחה, גיבוש הזהות העצמית, זהות ומגדר, הרגשות וההתמודדות בגיל ההתבגרות, ערך החברות.
  • על ספרים וקריאת ספרים: שיחה על השפעתם של הספרים על חיי הילדים והנוער, על ספרים כמקור להשראה ולפיתוח הדמיון והיצירתיות, ועל המפגש בין מציאות ודמיון.

המלצות על הספר מצד לצד:

דוד רפ, מבקר ספרות, הארץ: הטיפול בהתפרקות התא המשפחתי נעשה ברגישות וחף משיפוטיות מיותרת. כל אחד מבני המשפחה מתמודד עם השינוי בדרכו שלו, בתהליך שיש בו ירידות ועליות. גם המעגלים הרחבים יותר, ובהם קרובים מדרגה שנייה ושלישית, מוצגים בתפקידיהם האותנטיים. הם חווים בעצמם את משבר הפרידה ובה בעת משמשים קבוצת תמיכה למשפחה הגרעינית. אריה אינה יכולה ואינה צריכה להסיט הצדה את העיסוק בדילמות ובקשיים שמלווים את התבגרותה, רק בשל המשבר שחווים הוריה. במוקד נמצאות התלבטויותיה לגבי נטייתה המינית והלגיטימציה שתזכה לה. גם כאן מנווטת המחברת יפה בטריטוריה מורכבת ורגישה. גלבוע אינה מקלה עם גיבורי ספרה ועם קוראיה. היא משרטטת, מלחינה וכותבת מציאות שאינה מונוכרומית אלא רבגונית ומרובת קולות.

איילת קליין כהן, מבקרת ספרות ישראל היום: כרמית גלבוע הוציאה תחת ידיה ספר נוער המכבד את קוראיו ומאמין בפנייה כנה וישירה אליהם, ללא הסתרה וללא ריכוך. היא אינה מהססת להפנות זרקור לעבר היבטים כאובים בחיי בני נוער. יש לקוות שלא רק נערים ונערות יקראו את הספר, אלא גם מבוגרים – הורים, מחנכים, מדריכים במסגרות חינוכיות, ויפנימו את חשיבותה של תמיכה אמיתית.

מאירה ברנע-גולדברג (סופרת, טור המלצות ספרים במאקו ומלאבס) : בשפה קולחת, נעימה, בגובה העיניים, מצליחה כרמית גלבוע לחשוף בפני הקוראים את העולם המבלבל של מתבגרת צעירה עם כל המורכבות שבעניין. אי אפשר שלא להתאהב באריה ולרצות עבורה סוף טוב. ספר שנכנס ללב.

מיה מיטב, מבקרת ספרות ילדים ונוער, ynet: ספר אמיץ הנע על שני צירים דרמטיים בחייה של נערה צעירה בשם אריה. הראשון, הוריה מתגרשים והאב עוזב את הבית ועובר לגור עם אישה אחרת, והשני: מסע של גילוי וגיבוש הזהות המינית שלה הסופרת כרמית גלבוע מכירה מקרוב נוער להט"בי. זה ניכר בכתיבתה הכנה ובטיפול האותנטי בנושא הרגיש. היא שזרה את חייה של הנערה האמנותית ביחד עם ציורים של אמנים ידועים, התורמים אווירה חלומית לסיפור הריאליסטי, עמוס הרגשות וכאבי הגדילה.

שרית פלד, בלוגרית ספרות ילדים ונוער: מסתמן כי היצירה המשמעותית והמורכבת ביותר היא המשפחה. כל פרט במשפחה הזו, ששרטטה הסופרת כרמית גלבוע, בעדינות רבה, הוא חיבור של שיר במקהלה, קול יחיד ומיוחד .בתוך הרמוניה של קולות, קול הקורא להיות, בלי לבחור אף צד

נוריתה, בעלת בלוג ספרים: הספר הזה הוא אמנם ספר נוער, אבל נותן הרבה תשובות גם לאנשים מבוגרים. אהבתי את הספר. את התוכן, הכתיבה ובמיוחד את הרוח של הספר. שאפו לכרמית. ממליצה מאד לכולם.

דנה אבירם הררי, סופרת נוער: קראתי את הספר "מצד לצד" של כרמית גלבוע. הספר המספר על נערה הנמשכת ומתאהבת בנערה אחרת, מהווה ספר חשוב ומשמעותי בשיח החסר בחברה על משיכה מינית הומוסקסואלית. היה זה הספר הראשון שקראתי בנושא, ובעיני, מומלץ לבני נוער לקרוא ולדון על כך בכיתות עם ההורים, או בתנועות הנוער

. חגית בן-חור, פרלמנט הספרים: דמותה של אריה מעוררת השראה ובמהלך העלילה היא הפכה ממתבגרת הססנית ומבולבלת לאישה צעירה ואמיצה שיוצאת למסע לגילוי עצמי שמחזק אותה ואת האנשים שנמצאים סביבה. זהו ספר על קבלת השונה, פריצת דרך בחיים ולקום מחוזקים אחרי הנפילה.