לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

חדש: מוסיקה חיה לסרט אילם - מופע מוזיקלי בליווי סרט קולנוע

מאושר בסל תרבות ארצי ג-ט

הנחייה עברית / ערבית

סרטו של צ'ארלי צ'אפלין משנת 1921 "הנער" נחשב לקלאסיקה קולנועית. הסרט שייך לעידן ה"סרט האילם" , לפני שהחל להיות פסקול קולי לסרטים. בעידן ההוא, שטרם הטכנולוגיה שחיברה פסקול שמע לסרטי קולנוע, נהגו להשתמש בפסנתרן שילווה את הסרט בנגינה תוך בחירה של קטעי נגינה, ולעיתים אף השתמשו בתזמורות או הרכבים קטנים כליווי.

המופע "מוסיקה חיה לסרט אילם" משחזר את האמנות הזו של הסרט האילם והחיבור למוסיקה, באמצעות שני נגנים ברמה עולמית גבוהה: הפסנתרן הבינלאומי בשארה הארוני, שניגן כסולן במיטב התזמורות הקלאסיות של אירופה, ביניהם הפלהרמוניות של לונדון, שטוטגרט וולנסיה, והכנרת עדי צייגר שניגנה עם המיטב ביניהם המנצח הבינלאומי המפורסם דניאל בארנבוים. ניתן לגלול מטה לקרוא עוד על הקריירה של המשתתפים.

השניים מבצעים ומשתפים את הקהל תוך תהליך מרתק שמחייה מחדש, ומעניק זווית מרגשת לראשית הקולנוע ולתוכן הסרט. הצופים נחשפים לשילוב אמצעים אמנותיים רב תחומיים לכדי יצירה אחת מרגשת ומהפנטת.

נקודות לדיון לפני המפגש - הכנה למפגש שיחה על הראינוע / הסרט האילם וכלי נגינה

  • באיזה תקופה פעל הראינוע?
  • אמצעים אמנתיים שמסייעים לראינוע: כתוביות, מוזיקה נילווית, לשוחח בכיתה להסביר
  • הפנסתר - לשוחח עליו בכיתה עם התלמידים, לאיזה משפחת כלי נגינה הוא שייך?
  • כינור - להסביר על כלי הנגינה עם התלמידים, לאיזה משפחת כלי נגינה הוא שייך?

אודות המשתתפים:

בשארה הארוני

בשארה הארוני
נולד ב- 1983 בנצרת, פסנתרן קלאסי בינלאומי, סיים את לימודיו בבית הספר הגבוה למוזיקה ולמחול בהנובר אצל פרופ' אריה ורדי. בשארה הארוני הופיע בגיל 24 בהופעת בכורה ב'קרנגי הול' בניו יורק, וניגן כסולן עם תזמורות מהשורה הראשונה כגון; התזמורת הפילהרמונית של לונדון, התזמורת הסימפונית של ולנסיה, התזמורת . הקאמרית של שטוטגרט, התזמורת הפילהרמונית הישראלית וכן תזמורות ישראליות אחרות הארוני ניגן כסולן עם מנצחים ידועים בהם זובין מהטה, לורין מאזל, ודניאל ברנבוים. כנגן מוזיקה קאמרית ניגן הארוני יחד עם מוזיקאים מהשורה הראשונה כגון דאישין קאשימוטו (הנגן המוביל של התזמורת הפילהרמונית של ברלין) , נבוקו אימיי וגיא בראונשטיין באולמות החשובים בעולם; 'הברלין פילהרמוני', 'הפרומס' בלונדון, 'המוצארטאום' .בזלצבורג ועוד


בין השנים 2011-2016 הארוני ניגן יחד עם הפסנתרן הבינלאומי ירון קולברג בדואו הפסנתר 'דואו אמאל'. יחדיו הופיעו השניים מול קהל נלהב באולמות ידועי שם בעולם, ביניהם 'מוזיאון המטרופוליס לאומנות' בניו יורק, 'בטהובן-פסט' בון, 'האולם הקונצרטנתי' בבייג'ין, 'תיאטרון קולון' בבואנוס- אייריס, 'אולם מלבורן לאומניות' באוסטרליה, 'מרכז מוסאשינו' .בטוקיו, ו'מרכז גויאנג לאומניות' בקוריאה

בשארה הארוני נותן כיתות אומן ברחבי העולם באוניברסיטאות ואקדמיות למוסיקה, והיום מקים יחד עם עדי צייגר פרויקט של סרטים אילמים בליווי מוסיקה חייה בביצועם. השניים חנכו לאחרונה את הפרויקט באירופה וזה זכה .להתלהבות רבה

עדי צייגר

סיימה את לימודיה בבית הספר הגבוה למוסיקה ע"ש בוכמן -מהטה בתל אביב ונסעה להמשך לימודים .באקדמיה למוסיקה ותאטרון ברוסטוק גרמניה צייגר הופיעה עם תזמורות שונות תחת שרביטם של מנצחים כמו זובין -מהטה, כריסטוף פון דוהנני ופייר בולז. בין השנים 2003-2010 סיירה ברחבי אירופה ארצות הברית ודרום אמריקה עם התזמורת West Eastern Divan, תחת .שרביטו של דניאל ברנבוים

לאורך השנים בהם חייתה בברלין למדה תאטרון, משחק בימתי ומול המצלמה ב -' Actors Space', ב- Theater Summer School Berlin, ב- 'Die Tankstelle' . -מ- 2010 מופיעה בהפקות תאטרון שונות בגרמניה, ב 'Schaubuehne' בברלין וב - Vorpommern Theater, .איתו היא מסיירת ברחבי גרמניה עם הפסנתרן בשארה הארוני מנגנת רסיטלים בגרמניה ספרד ואנגליה.


אחד הקונצרטים הללו באביב 2013 באנגליה הוקלט על ידי ה - BBC Stoke. באותה השנה הקימו השניים את פסטיבל טק'אסים בברלין המשלב מוסיקה קלאסית ואוריינטאלית. הפסטיבל הוקלט ושודר במלואו בתחנת הרדיו המרכזית DeutschlandRadioKultur .וכן נתמך על ידו ב 2014- עברה להתגורר בברצלונה וניגנה עם תזמורת האופרה של ליסאו והתזמורת הסימפונית של ברצלונה .קאטאלוניה, לצד פרויקטים של מוסיקה קאמרית ורסיטלים עם הפסנתרן ג'ורדי רומרו.

מלבד ההופעות והקונצרטים צייגר מלמדת ומשתפת מניסיונה בשיעורי כינור וסדנאות להופעה בימתית בשפות שונות; .גרמנית, אנגלית, עברית וספרדית. בנוסף היא דוברת הונגרית וערבית לאחרונה חזרה להתגורר בישראל ויחד עם בשארה הארוני חונכת פרויקט של סרטים אילמים ידועים ומוסיקה חיה בביצועם.