לוגו סל של תרבות שטראוס

עמוד הבית

מי אנחנו

מידע כללי

צור קשר

פייסבוק סל תרבות שטראוס

טוויטר סל תרבות שטראוס

גוגל פלוס סל תרבות שטראוס

טלפון סל תרבות שטראוס

מאושר בסל תרבות ארצי א-ח מפגש עם סופרת

חומר הכנה כיתות ג-ו

חנה ליבנה

חנה ליבנה

חנה ליבנה ילידת יבנאל, בת לאב חקלאי ואם מורה. כתבה ספרים רבים לילדים, ביניהם "ארגון הלא מקובלים" (זוכה במקום השלישי כספר האהוד ביותר על ילדים), "הבול" (זוכה פרס זאב), ו"המגפיים הורודים" (פרס פניה ברגשטיין). ספריה עוסקים במיטב הנושאים לילדים ובני הנוער, גיל ההתבגרות, הילד השונה, היתומה, ילד עם סוד, ילד מאומץ, עולה חדש ועוד, נוגעת באופן מרגש בצדדים העמוקים והרובדים הנסתרים בנפש האדם.

במפגשיה משוחחת חנה ליבנה על תהליך הכתיבה, ועל דמיון ומציאות בספרות : הסיפורים האמיתיים מאחורי הסיפורים. כמו כן היא משוחחת על נושאים חברתיים שונים, כפי שהם משתקפים בכתיבתה, כגון מצבו של השונה בחברה וגיל ההתבגרות. בין ספריה: "הילדה הכי נקיה בגן" (דביר), "בול" (מסדה), "סבתא של טרזן" (מסדה), "אל תכבו לי את האור" (אביב), "מתבייש" (דני ספרים), "הרפתקאות מטריפות במיוחד" (הקיבוץ המאוחד), "ילד אמיתי" (ספרית הפועלים), "ארגון הלא מקובלים" (מעריב), "מגפים ורודים" (הקיבוץ המאוחד וספרית פועלים) . לבני הנעורים: "מין גיל כזה", "כל אחד עובר את זה" , "ציפור המזל שלי" (דני ספרים).

* למפגשים נדרש מיקרופון והגברה


מפגש לשכבות ז-ט עם הספר האהוב "ציפור המזל שלי" מבוסס על סיפור אמיתי

סיפור מרגש אודות חייה של ילדה אחת בשואה שילדותה נלקחה ממנה. נקודת הראות של גיבורת הספר סוחפת מהרגע הראשון. מפגש לחט"ב עם חנה ליבנה.

שנה

הוצאה

שם היצירה

שכבה

סוגה

1990

זמורה ביתן

מין גיל כזה

ו-ח

ספור והדרכה לתחילת התבגרות

1992

זמורה ביתן

כל אחד עובר את זה

ו-ח

ספור והדרכה לתחילת התבגרות

1993

דביר

הילדה הכי נקיה בגן

א-ג

ספר ילדים

1995

מסדה

הבול

ד-ו

ספר ילדים היה במצעד הספרים

1997

מסדה

סבתא של טרזן

ד-ו

ספר ילדים

1997

דני ספרים

מתבייש

א-ג

ספר ילדים

1997

אביב

אל תכבו לי את האור

א-ג

ספר שירה ילדים

2000

הקיבוץ המאוחד

הרפתקאות מטריפות במיוחד

ג-ד

ספר ילדים היה במצעד הספרים

2000

ספרית הפועלים

ילד אמיתי

ד-ו

ספר ילדים

2000

ס. הפועלים / ק.מאוחד

המגפיים הורודים

א-ג

ספר ילדים

2002

מעריב {כתר}

ארגון הלא מקובלים

ג-ו

ספר ילדים היה במצעד הספרים

2002

הקבוץ המאוחד

אנשים קטנים בבטן

א-ג

ילדים-ספור והסברה

2005

כתר

החברה שלי אלין

ד-ז

ספר ילדים ונוער

2007

כתר

הסודות של אבא

ד-ז

ספר ילדים ונוער

2012

ספרית הפועלים

החוש השישי של אגם

ד-ז

ספר ילדים ונוער

2013

גוונים

מתחת שמיים זרועי כוכבים

ד-ו

ילדים ונוער במצעד הספרים תשע"ה

2019

דני ספרים

ציפור המזל שלי

ו-י

מתחת שמיים זרועי כוכבים- הוצאת גוונים במצעד הספרים תשע"ה. מספר על ילדה ציונית בעירק, שבכח אהבתה לארץ היא עולה לבדה, עוברת קשיים רבים אך לא מוותרת, לומדת בפנימיות מכירה חברות ולומדת להתמודד עם הארץ והמנהגים החדשים הרחק מהוריה, נכתב על פי ספור אמיתי.

החוש השישי של אגם / חנה ליבנֶה

"רצתי ועמדתי מול הקבר. זר פרחי שדה רענן היה מונח עליו. הבטתי בזֵר, ושוב משהו משך אותי, הפעם לכיוון הכנרת. הלכתי אל המזח, הבטתי במים ובקרני השמש המרקדות עליהם. הכול היה שקט, הצעדים פסקו, אפילו ציפורים לא צייצו. אני כנראה משתגעת, חשבתי לעצמי. אימא שלי צודקת. פתאום שמעתי מתוך המים קול."

לאגם שגרה על יד הכנרת, יש כוחות מיוחדים. למה אמהּ מתכחשת להם? מדוע הוריה משתתקים כשהיא מתקרבת? ואיך כל זה קשור לעברהּ של המשפחה? אגם, ילדת טבע שמחה ושחיינית מעולה, מגלה בתחילת גיל ההתבגרות שהחיים מסובכים משחשבה. אבל היא אינה מתכוונת לשתף פעולה עם השתיקות בבית ומחליטה לפענח את הסוד.

נועה ונמרוד — בני הדודים שבאו לבקר בחופש, וליהיא חברתה — מתגייסים לעזור לה. בנוף הכנרת, בצל התמרים, חווים הילדים אהבות, סכנות וגילויים שמשנים אותם."טל גימל מתכננת משהו נגדי, אולי אפילו להרוג אותי." "למה להרוג אותך?" שאל גדי. "כי אני שמנדוזה עירונית מאשדוד גונבת בנים..." מספרת דפנה לגדי. והוא מציע לה: "את יכולה להפתיע בהפוך, להחליט למשל שלהיות לא-מקובל זה הכי טוב... אולי תקימי ארגון של הלא-מקובלים, ארגון שכל מי שרוצה להצטרף אליו צריך להוכיח ולהצהיר שהוא לא-מקובל?" האם יקימו הילדים ארגון כזה? ומי ירצה להירשם אליו? ואולי די במחשבה על הקמת הארגון כדי לעזור לדפנה? ארגון הלא-מקובלים הוא סיפור רגיש ומרתק על הקושי לקבל את החדש והאחר ועל הרצון להרגיש שייך.מתוך ארגון הלא מקובלים


אל הדס ואל בני כיתתה מצטרפת אלין, ילדה שמשפחתה עלתה מצרפת ואביה יהיה מעתה הווטרינר של המושב. הוריה של הדס מצניעי לכת, כמעט נזיריים, קירות ביתם חשופים ואפילו את הנרקיסים שקיבלו שתלו מאחורי הבית. הוריה של אלין אוהבי אמנות, ביתם מלא ספרים, שולחנם מקושט והם מתנשקים בפתח המכולת למרבה הזעזוע של בני המושב. בני כיתתה של הדס צוחקים לאלין, מחקים את מבטאה ואת הילוכה, אבל גם מנסים להתקרב אליה. אבל ה"צרפתיה" מעדיפה את הדס, היודעת לראשונה מהי "החברה הכי טובה". האם תחזיק החברות הזאת מעמד? ואם לא, מה יהרוס אותה? סיפור רב עוצמה על תחילתה של התבגרות ועל נזקיה.מתוך החברה שלי אלין